Montaż różnego rodzaju czujników na pracujących rurociągach jest problematyczny. Najczęściej wymaga znacznego obniżenia ciśnienia czynnika roboczego, lub nawet jego całkowitego usunięcia z instalacji. W przypadku systemów pracujących w przemyśle spożywczym (głownie chłodzenie) jak również w ogrzewnictwie, jest to bardzo niepożądane. Dlatego też opracowano pewne rozwiązania, które są odpowiedzią na powyższe potrzeby.

Szybki montaż czujnika

czujniki głowicowe

By można było szybko i sprawnie zamontować na przykład czujnik temperatury na rurociągu centralnego ogrzewania w czasie jego pracy, konieczne jest specjalne podejście. Najczęściej posiada ono nagwintowany koniec, gdzie wkręcić można urządzenie pomiarowe. Teoretycznie, by umożliwić szybką jego wymianę w razie uszkodzenia, bądź konieczności wymiany na nowszy model, można założyć na podejściu zwykły zawór kulowy. Wciąż jednak nie ma możliwości zamontowania czegoś, co będzie posiadało inny gwint przyłączeniowy. Dlatego też opracowano coś takiego jak czujniki głowicowe. Jest to swoisty standard montażowy, który sprawia, że w danym miejscu założyć można praktycznie dowolne urządzenie do pomiarów, również tak zwane przetworniki elektroniczne. Nie jest nawet potrzebny zawór odcinający, choć jednak warto go zamontować dla bezpieczeństwa. Dobre produkty można znaleźć tutaj https://www.czaki.pl/kategoria-produktu/czujniki-temperatury/czujniki-glowicowe/

Funkcjonowanie głowicy

Na końcu podejścia, zamiast czujnika, montowana jest najpierw specjalna głowica. Ma ona za zadanie stworzyć podstawę, na której będzie możliwość montowania urządzeń, które znane są w handlu jako czujniki głowicowe. Współpracują one z podejściem w taki sposób, że można je w każdej chwili zdemontować, nawet gdy instalacja pracuje na pełnych obrotach i jest w niej maksymalne ciśnienie robocze, przewidziane dla danego układu. Głowica działa podobnie ja szybkie złącza montowane w układach hydraulicznych. Dzięki nim można podłączyć wąż z płynem pod ciśnieniem bez najmniejszego wypływu tegoż płynu. Tutaj działa to podobnie. Możliwa jest zamiana czujnika na inny nawet bez konieczności uprzedniego zakręcania zaworu odcinającego, by zdjąć ciśnienie z końcówki podejścia i głowicy. Jako czujniki głowicowe mogą funkcjonować mierniki temperatury, ciśnienia gazów, wilgotności gazów i tak dalej. Ich funkcjonowanie nie musi ograniczać się do prostego wskazania wartości na tarczy, mogą one być także elektronicznymi przetwornikami, które przekażą dane do systemu komputerowego. Obserwuje się coraz częstsze wykorzystywanie tego rozwiązania zarówno w systemach chłodnictwa przemysłowego jak również w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.