Każdy zestaw głośnikowy posiada takie elementy, od których zależy ostateczna jakość dźwięku wydawanego przez instrumenty czy głosy ludzkie. Na pewno kable głośnikowe, czyli profesjonalnie mówiąc przewody głośnikowe, są jednym z istotniejszych elementów takiego zestawu. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele krążących zwyczajów dotyczących wyboru kabli jest po prostu niepotrzebnych. Jak wszystkie kwestie związane z nagłośnieniem, tak również i wybór kabli głośnikowych otoczony jest mitami. Każdy nagłośnieniowiec ma swoje zwyczaje związane z tym, jakie konkretnie kable najlepiej kupić i które będą dawały faktycznie dobry dźwięk. Dobrze jest jednak do sprawy podejść w sposób realistyczny, bo nie wszystkie tego rodzaju uwarunkowania mają pokrycie w realnej jakości dźwięku.

Jakie powinny być kable?

Przede wszystkim muszą dawać dobrej jakości dźwięk – to już wiemy. Co to jednak oznacza? Taki dźwięk przede wszystkim jest czysty, czyli nie posiada żadnych zniekształceń, które mogłyby powstać na drodze od wzmacniacza do głośnika. Idealny kabel nie generuje żadnych szumów i innych zakłóceń na tej właśnie drodze; niestety, jego znalezienie jest często kwestią znalezienia białego kruka, a znaczenie ma również słuch danego członka ekipy oraz jego potrzeby. Z tego powodu dobre kable głośnikowe (https://riff.net.pl/176-kable-glosnikowe) zazwyczaj generują po prostu możliwie jak najmniej zakłóceń rozmaitego rodzaju – i jest to często wrażenie bardzo subiektywne, bo nie powstały żadne realne i obiektywne badania, które faktycznie badałyby bezpośredni wpływ kabla na dźwięk. To sprawia, że różne kable wybierane są przez różnych specjalistów także według ich prywatnego, wyćwiczonego słuchu. Dla jednych osób będą idealne, podczas gdy dla drugich – dalekie od ideału.

Na co zwrócić uwagę?

Istnieją takie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i jest to po prostu fakt. Do takich rzeczy należą przede wszystkim przekrój żyły, jakość złączy dołączonych do przewodu fabrycznie (czyli z nim złączonych), ale też jakość wykorzystanej w kablach głośnikowych miedzi czy izolacji. Co ważne jednak, nie jest istotne, jaki kolor ma izolacja kabla – nie ma to wpływu na dźwięk. Warto zwrócić uwagę nie tylko jednak na jakość samych dokupowanych kabli, ale również tych, które są stosowane wewnątrz nagłośnienia. One również muszą mieć dobrą jakość, choć warto pamiętać, że kolumny często używane wcale nie są lepsze od nowych, choć krąży taki pogląd. Dobrze dobrane kable głośnikowe to przede wszystkim taki sprzęt, który gwarantuje nam satysfakcję z odsłuchiwanego dźwięku. Jest to satysfakcja subiektywna, ale istotna dla nas jako odbiorców muzyki.