Zanim zdecydujemy się na łowienie ryb, konieczne jest wyrobienie karty wędkarskiej oraz opłacenie składek członkowskich. Można także korzystać z łowisk komercyjnych oraz mniejszych zbiorników, jak różne wyrobiska, gdzie jurysdykcja PZW nie sięga i tam rozpocząć naukę łowienia. Z czym na ryby?

Metody łowienia

Wyróżniamy trzy podstawowe, czyli spławikową, spinningową oraz gruntową. Do nich dochodzą jeszcze połowy na muchę, spod lodu oraz morskie i każda z nich wymaga innego rodzaju sprzętu, nawet w obrębie jednego rodzaju.

Kije, czyli wędziska

Na spławik łowimy kilkumetrowym batem, dłuższą tyczką albo tzw. bolonką, czyli wędką dozbrojoną kołowrotkiem. Spinning uzależnia teoretycznie długość kija od tego, czy łowimy z łodzi, czy lądu oraz od wagi przynęty, jakiej używamy. W praktyce jest to jednak sprawa wybitnie indywidualna. Kije do połowów gruntowych muszą być mocne i jeżeli chcemy zachować komfort zarzucania przynęty oraz holu ryby, relatywnie długie. Połów na muchę wymaga specyficznego przygotowania, a kij dobiera się zdecydowania nieprzypadkowo i do indywidualnego użytkownika. Zdarza się pożyczanie znajomym innych wędzisk, w wędkarstwie muchowym o takich przypadkach nie słychać. Spod lodu łowimy krótkimi, lekkimi wędkami, chociaż można to robić na stojąco przy pomocy krótszych wersji spinningów, a połowy morskie wymagają kija wytrzymałego i odpowiednio wyważonego do mocnego i dużego kołowrotka. Na kutrach jednak można zobaczyć zwykłe spinningi, które w połączeniu z multiplikatorami, także sprawdzają się na łowisku wzorowo.

Kołowrotki i linki

Oprócz bata i tyczki, do pozostałych wędzisk montujemy kołowrotki. Większość używanych, mają szpulę stałą z kabłąkiem umożliwiającym nawijanie linki. Jedynie multiplikatory oraz kołowrotki do połowów na muchę, mają szpule ruchome.

Specjalne linki do połowów na muchę, poprzez mocne plecionki do połowów gruntowych i spinningu, do cieniutkich żyłek do bolonek i łowienia spod lodu.

Przynęty i zanęty

Sztuczne, czyli imitacje stworzeń zamieszkujące zbiorniki wodne oraz ich okolice. Przy czym w metodach spinningowej i muchowej wyłącznie takie są dozwolone. Muchy, streamery, dżdżownice, żabki oraz wszelakie rybki w formach błystek, woblerów i ich odmian.

Naturalne, a więc wszelakie ziarna zbóż i produktów z nich wytworzonych, dżdżownice, pijawki, małe rybki, rzadziej koniki polne czy owoce. Do zwabienia ryb w łowisko używa się miksów różnorakich substancji, także sztucznie wytworzonych zapachów.

Pozostałe akcesoria

Do bezpośredniego chwytania ryb służą haczyki i kotwice. Do zasygnalizowania brania spławiki, drgające szczytówki wędzisk, a także nowoczesne sygnalizatory elektroniczne, używane przy połowach z gruntu. Poza tym stosowane są obciążenia utrzymujące przynęty w pożądanym miejscu, zazwyczaj wykonane z ołowiu i dostosowywane ciężarem do rodzaju połowu, oraz szereg atrybutów pomocniczych.

Niezbędne na łowisku będą podbierak albo osęka, podpórki na wędki, przyborniki na przynęty i drobne akcesoria, siatki na złowione ryby.

Aby wybrać metodę wędkarską i najbardziej użyteczny sprzęt, potrzebna będzie jednak wiedza głębsza od ogólnikowej.