Komputery w ogromnym stopniu zmieniły i nadal zmieniają świat wokół nas, a programiści są niezbędni, wysoce cenieni i wciąż poszukiwani. Co ciekawe, przy takim zapotrzebowaniu na ten zawód, wciąż krążą o nim opinie, które nie do końca są prawdziwe - a mianowicie, że to szalenie trudna praca. Wiele osób programowania wręcz się boi i woli zostawić je "naukowcom". Tymczasem ostatnio programowanie komputerów stało się o wiele bardziej przystępne, między innymi dzięki takim inicjatywom jak linie zabawek-robotów od Lego i firma Neorobotyka z Poznania, która te zabawki propaguje i prowadzi z nimi kursy. Oby tak dalej, bowiem nasz kraj potrzebuje tak wielu nowych programistów jak to tylko możliwe i jeszcze długo ten segment rynku pracy nie będzie nasycony.

Nie taki diabeł straszny

neorobotyka z poznaniaProgramowanie komputerów jest umiejętnością często przypisywaną wybrańcom o genialnych i ścisłych umysłach, które doskonałe są z ogólnej nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Dla większości "zwykłych" ludzi programiści to magowie, którzy są zdolni do stworzenia czegoś z niczego za pomocą wyłącznie klawiatury i kompilatora.

Nie musi tak jednak być - i co więcej, nie powinno już tak być. Rzeczywistość naszego świata wymaga, aby nowe pokolenia stały się uczestnikami i twórcami nowych technologii, a nie tylko biernymi ich użytkownikami. Przygotowanie ich do tej roli spoczywa na naszych barkach. Na szczęście wiele lat badań przyczyniły się do stworzenia licznych narzędzi, które mogą wprowadzić dzieci do kodowania od samego początku szkoły. Jednym z nich jest właśnie programowanie zabawkowych robotów, tak jak ma to miejsce na kursach Neorobotyki z Poznania.

Programowanie dla najmłodszych

Dzięki zestawom klocków Mindstorm oraz Boost, Lego wprowadza najmłodszych w świat programowania - chociaż, rzecz jasna, nie wrzuca dzieci od razu na głęboką wodę i stosuje języki programowania specjalnie przystosowane do nauki (a jeżeli dziecko zapiszemy na zajęcia do takiej firmy jak Neorobotyka z Poznania, to otrzyma ono dodatkowo wsparcie instruktora). Edukacyjne języki programowania są zazwyczaj przedstawiane w formie graficznej lub graficznej i tekstowej. Aby kodować, wybiera się z ograniczonej liczby instrukcji w bibliotece, a następnie łączy je w logiczny sposób, tworząc w ten sposób program. Proces opiera się na metodzie przeciągania i upuszczania, podczas gdy instrukcje często wyglądają jak kolorowe bloki z różnymi ikonami lub tekstem. To środowisko jest atrakcyjne wizualnie i eliminuje błędy wczesnej składni, koszmar dla każdego początkującego programisty. Niektóre języki usuwają także logiczne błędy algorytmu - bloki kodu, które nie mogą ze sobą współpracować, ponieważ nie pasują do siebie. Dzieci, które nawet nie rozwinęły umiejętności pisania na klawiaturze, mogą tworzyć programy!