Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wydłużyć czas działania, tak by użytkowanie komputera po odłączeniu go od gniazda zasilania, nie było frustrujące. Niestety wiele funkcjonujących w przestrzeni publicznej informacji na temat prawidłowego obchodzenia się z laptopem jest nieprawdziwych lub już dawno nieaktualnych – przestarzałych. Warto wiedzieć, które z nich są mitem, a które mogą pokrywać się z prawdą. Poniżej przedstawiamy zestawienie popularnych mitów na temat działania baterii w laptopach, które w najmniejszym stopniu nie przekładają się na wydłużenie ich żywotności.

Formatowanie baterii

Z formatowaniem baterii mieliśmy do czynienia w starszej generacji sprzętu. Formatowanie baterii, czyli proces kilkukrotnego jej rozładowania do zera i naładowania do pełna w przypadku nowej generacji baterii komputerowych nie przyniesie żadnej korzyści. Wręcz przeciwnie, zupełne rozładowywanie i ładowanie do pełna baterii nowych generacji jest dla nich szkodliwe, i w szybkim czasie prowadzi do spadku efektywności ich działania. Formatowanie odnosi się wyłącznie do baterii niklowych, stosowanych w pierwszych generacjach laptopów i telefonów komórkowych. Współcześnie dostępne kategorie elektroniki użytkowej praktycznie zawsze wyposażone są w baterie litowo-jonowe lub ich odmiany. O typie zastosowanej baterii do laptopa dowiesz się z informacji umniejszonej na obudowie komputera lub bezpośrednio na baterii.

bateria do laptopaWyjmowanie baterii z laptopa

W starszych generacjach laptopów tego typu działania były często praktykowane, bo sprzęt nie był wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, które chroniłyby baterię przed przeładowaniem. Nowoczesne baterie do laptopów wykonane są w innej technologii, która uniemożliwia ich przeładowanie. Poza tym nowe generacje laptopów wyposażone są w specjalne rozwiązania, które zapobiegają automatycznemu ładowaniu baterii do pełna. Po podłączeniu laptopa do sieci poziom naładowania baterii podtrzymywany jest na określonym poziomie, zwykle nie wyższym niż 80 procent – optymalny poziom naładowania większości dostępnych dziś na rynku baterii komputerowych.

Odłączenie laptopa od ładowarki po zakończeniu ładowania baterii

Nowoczesne baterie litowo-jonowe nie mogą zostać przeładowane, zatem nie ma konieczności odłączania komputera po naładowaniu baterii do stu procent jej pojemności. W nowych urządzeniach istnieje również możliwość ręcznego ustawienia maksymalnego poziomu ładowania baterii do laptopa, na przykład do 80 procent maksymalnej pojemności, co korzystnie wpływa na jej żywotność. Jeżeli ciekawi Cię w jaki sposób możesz ożywić martwą baterię do laptopa, przeczytaj poradnik na stronie https://www.laptopshop.pl/Jak-ozywic-martwa-baterie-do-laptopa-news-pol-1417178519.html.