Kiedy kupujesz nowy samochód, na które funkcje zwracasz największą uwagę? Większość z nas ocenia samochód na podstawie jego pojemności silnika, zużycia paliwa, wielkości i poziomu komfortu, jaki oferuje. Z drugiej strony niewielu z nas przywiązuje dużą wagę do akumulatora danego samochodu. Jako jedna z najważniejszych części każdego nowoczesnego pojazdu, akumulator Twojego samochodu zarządza ogromnym zakresem zadań i urządzeń, od uruchomienia silnika po zasilanie komputerów w samochodzie. Oprócz wymiany oleju, wymiany filtrów powietrza i innych ogólnych zadań serwisowych, dbanie o akumulator w samochodzie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na sprawne działanie samochodu – jak najdłużej i bez żadnych problemów. Uszkodzone akumulatory są jedną z głównych przyczyn wzywania pomocy drogowej, a ogromna liczba awarii występuje z powodu tych, które są po prostu zbyt stare, aby mogły wykonywać swoją pracę prawidłowo. W tym przewodniku wskażemy na fakty dotyczące akumulatora samochodu i pomożemy określić, kiedy należy wybrać zamiennik. Będziemy również udostępniać wskazówki dotyczące samochodu, które pozwalają na to, by jak najlepiej wykorzystać akumulator pojazdu i wydłużyć jego żywotność.

Jak długo może posłużyć akumulator?

Chociaż baterie wystarczają zwykle na pięć lat lub więcej, gdy będą odpowiednio zadbane, większość akumulatorów samochodowych będzie zużyta i nieefektywna w ciągu trzech lat w kontekście codziennego użytkowania w normalnych warunkach. Tak jak bateria Twojego komputera lub smartfona staje się mniej wydajna przy każdym ładowaniu, bateria twojego samochodu stopniowo się pogarsza za każdym razem, gdy jest ładowana przez silnik pojazdu. Po trzech latach zwykle należy zainstalować zamiennik. Można też poprzedzić wymianę specjalnymi testami – tak dla pewności. Więcej na ten temat: https://www.dowarsztatu.com/pol_m_Testery-akumulatora-247.html. Po czterech lub pięciu latach większość akumulatorów będzie prawie całkowicie zawodna. Stare akumulatory samochodowe mogą nieść ze sobą szereg problemów związanych z bezpieczeństwem i niezawodnością. Na szczęście łatwo jest stwierdzić, czy akumulator w samochodzie zbliża się do końca swojej żywotności.

Żywotność akumulatora – nie daj się zwieść!

Nawet samochód z bardzo wadliwym akumulatorem będzie działał prawidłowo po uruchomieniu, ponieważ duża część naładowania akumulatora pochodzi z silnika. To najlepszy czas, aby przetestować akumulator swojego samochodu: wkrótce po włączeniu pojazdu. Twój samochód nadal może szybko się zapalić, nawet z uszkodzonym akumulatorem, jednak funkcje, które mają znaczne zapotrzebowanie na moc, które są zasilane przez akumulator właśnie, takie jak reflektory, mogą nie działać tak dobrze, jak powinny