Zanim odwiedzisz dobrze zaopatrzony sklep spawalniczy i zamówisz spawarkę wartą kilkaset lub kilka tysięcy złotych, najpierw zastanów się, do czego tak naprawdę jej potrzebujesz i gdzie będziesz jej używał. Odpowiedź na tego typu pytania pozwoli wybrać sprzęt idealnie dostosowany do określonych potrzeb, w dobrej cenie, charakteryzujący się wysoką niezawodnością działania, płynnością i dużą wydajnością pracy.

Spawarki transformatorowe czy inwertorowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym typem spawarki do zastosowań domowych były duże i ciężkie spawarki transformatorowe. Po prostu znacznie od nich lżejsze, mniej zawodne w działaniu i wygodniejsze w obsłudze spawarki inwertorowe były na tyle drogie, że tylko nieliczne osoby mogły pozwolić sobie na ich zakup. Na szczęście nowa technologia znacznie się upowszechniła i odwiedzając pierwszy lepszy sklep spawalniczy, znajdziemy w nim szereg dobrej jakości spawarek inwertorowych do zastosowań domowych w cenie nie wyższej niż kilkaset złotych. Czy współcześnie warto zatem kupować zawodną spawarkę transformatorową do małego warsztatu domowego? Raczej nie.

sklep spawalniczySposób zasilania spawarki

Zasilanie spawarki może stanowić spore ograniczenie techniczne dla przeciętnego użytkownika tego typu sprzętu. O ile podstawowe spawarki inwertorowe 230V bez problemu możemy podłączyć do klasycznego gniazdka elektrycznego znajdującego się w każdym współczesnym domu, to już urządzenia 400V, które również sprzedawane są w sklepach spawalniczych, wymagają podłączenia do sieci trójfazowej. Jeśli w domu nie ma trzeciej fazy, skorzystanie z tego modelu spawarki nie będzie możliwe. W sprzedaży znaleźć można również spawarki międzyfazowe, które mogą pracować na prądzie 230V lub 400V, ale są to urządzenia droższe, a przez to mniej popularne wśród użytkowników domowych.

Wartość prądu

Jeżeli poszukujesz sprzętu prostego w obsłudze, w przystępnej cenie, zapewne będziesz musiał zadowolić się zakupem urządzenia o niskim natężeniu prądu elektrycznego, a zatem niezdolnego do spawania materiałów o większej grubości. Warto jednak pamiętać, że nawet najprostsza spawarka inwertorowa do 150A pozwoli na realizację szeregu drobnych prac konstrukcyjnych i naprawczych, zapewniając możliwość wykonywania krótkich spawów na cienkich materiałach, na przykład na elementach konstrukcyjnych z blachy. Jeśli potrzebujesz mocniejszego sprzętu, odwiedzając sklep spawalniczy, szukaj spawarek o wyższej wartości natężenia prądu elektrycznego, sięgającej 200-250A. Urządzenia do zastosowań w pełni profesjonalnych, przemysłowych, charakteryzują się jeszcze wyższym natężeniem prądu spawania.