Wielu z nas ostatnimi czasy, czuje pewien niedosyt aktywności fizycznej. Jest to całkowicie normalne po okresie zimowym. Wiosna to doskonały czas na znalezienie w sobie motywacji do ćwiczeń i rozpoczęcia dbania o swoje ciało i zdrowie. Nie da się ukryć, że wśród wszelkich aktywności fizycznych najwięcej osób wybiera bieganie lub siłownie. Jest jednak inne hobby idealne dla mężczyzn w każdym wieku - trekking.

Czym jest trekking?

Najpierw musimy sobie oczywiście odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle ten trekking jest. Wielu z Was zapewne spotkało się już z tym określeniem, jednak nie każdy wie od razu, o co chodzi. Otóż trekking to rodzaj pieszych wędrówek, uprawianych często w trudnych warunkach takich, jak pustynie, lodowce, góry czy chociażby lasy. Samo pojęcie trekkingu pojawiło się w użyciu stosunkowo niedawno, bo okolicach lat 50-tych dwudziestego wieku. Początkowo trekking był kojarzony wyłącznie z turystyką charakterystyczną dla wędrówek górskich na terenie Alp. Było tak dlatego, że twórcą definicji trekkingu jest nie kto inny jak jeden z brytyjskich żołnierzy stacjonujących w stolicy Nepalu.

Dlaczego warto uprawiać trekking?

Samo uprawianie jakiegokolwiek sportu jest dla naszego organizmu zbawienne. Poprzez wzmożoną, regularną aktywność fizyczną poprawiamy nasze krążenie, wzmacniamy nasze serce i budujemy lepszą kondycję. Nie inaczej jest w przypadku trekkingu, jednak ten, oferuje nam coś więcej niż tylko puste ćwiczenia i w kółko te same trasy. Uprawianie trekkingu wiąże się bowiem z szukaniem coraz to nowych wyzwań, które dostarczą nam nie tylko adrenaliny, ale także wspaniałych widoków i bezpośredniego kontaktu z naturą.

Czy każdy może uprawiać trekking?

kijki trekkingowe

Jednym z głównych atutów trekkingu jest to, że praktycznie każdy może, go spróbować. Jedyne czego potrzebujemy to wygodne buty, jakiś plecak i ewentualnie kijki trekkingowe. Niezależnie od tego, czy mamy 10, czy 90 lat - wystarczy wytyczyć odpowiednią trasę, złapać za kijki treningowe i ruszyć na szlak. Dla początkujących najlepszym wyjściem będą leśne trasy, prowadzące wzdłuż wcześniej wytyczonych ścieżek, podczas gdy weterani mogą pokusić się na dalekie wyprawy po skrajnie nieprzyjaznych, lecz pięknych lodowcach lub zapierających dech w piersiach pustynnych wydmach. Wszystko zależy tak naprawdę od naszego zapału, możliwości i przygotowania fizycznego. Jak widać, niewiele potrzeba, aby zacząć przygodę z treningiem, a warto, gdyż to może być pasja na całe życie.