Brytyjskie marki samochodów osobowych nie należą do najczęściej wybieranych przez polskich kierowców. W związku z tym dostępność oryginalnych części do Jaguarów czy Land Roverów jest w naszym kraju znacznie mniejsza niż części zamiennych dedykowanych na przykład samochodom niemieckim. Znalezienie dobrej jakości części, nowych lub używanych, do samochodu marki Jaguar – części nieoryginalne nie są w tym przypadku brane pod uwagę – wymaga zatem zwykle znacznie więcej czasu. Skąd zatem brać takie części? Czy trzeba je sprowadzać bezpośrednio z Anglii?

Naprawa Jaguara – czy warto?

Na rynku znajdziemy wiele ofert sprzedaży samochodów w pewnym stopniu uszkodzonych, sprowadzonych do kraju z zagranicy, przeznaczonych do naprawy. Niestety z uwagi na mniejszą popularność samochodów tej marki w Polsce, nie wszyscy mechanicy chętnie podejmą się naprawy takiego auta. Poza tym, w przypadku niektórych aut, może być pewien problem z dostępem do przystępnych cenowo części do Jaguara. Oczywiście zawsze można zamawiać części fabrycznie nowe, wówczas trzeba się jednak liczyć ze znacznie większym kosztem naprawy.

Jeśli nie chcesz przepłacać za części do auta marki Jaguar i chcesz się zorientować, jaki może być przybliżony koszt naprawy wybranego modelu auta tej marki lub przynajmniej koszt zakupu samych części, szukaj kontaktu z firmami specjalizującymi się w sprzedaży podzespołów do brytyjskich modeli samochodów lub z warsztatami samochodowymi, które zajmują się ich naprawami. W ten sposób ocenisz, czy warto inwestować w zakup uszkodzonego samochodu, czy lepiej poszukać auta droższego, ale już naprawionego, z ważnym przeglądem technicznym, gotowego do jazdy.

Polskie sklepy z częściami do Jaguarów

O ile dotarcie do części zamiennych dedykowanych nowszym modelom Jaguarów nie powinno sprawić nikomu większych problemów (tego typu części Jaguar można zamówić przez oficjalny serwis lub warsztat zajmujący się naprawami brytyjskich marek samochodów osobowych), to już znacznie większym problemem może być kupno podzespołów pasujących do starszych wersji samochodów marki Jaguar - części do takich aut trzeba najczęściej sprowadzać z zagranicy, a niekiedy w ogóle nie ma już możliwości ich zakupu.

Jeśli dysponujesz starszym modelem auta marki Jaguar, pasujących do niego części możesz spróbować poszukać w wyspecjalizowanym sklepie z akcesoriami i częściami do aut brytyjskich. Zwykle wystarczy podać przez telefon model, rocznik i pojemność silnika używanego przez siebie pojazdu, by sprzedawca zidentyfikował czy dysponuje podzespołami, które mogą Cię zainteresować – dzięki temu nie tracisz czasu na dojazdy i możesz łatwo sprawdzić, czy konkretny rodzaj produktów jest w tej chwili do kupienia na rynku polskim.

Części nowe czy używane?

Gdy nie ma możliwości kupna fabrycznie nowych podzespołów lub koszt ich zakupu wydaje Ci się zbyt wysoki, co jest dość naturalne w przypadku takich luksusowych marek jak Jaguar, części fabrycznie nowe możesz zastąpić ich używanymi odpowiednikami. Niektóre sklepy motoryzacyjne mają w swojej ofercie zarówno części nowe, jak i używane. Oczywiście nie zawsze opłaca się inwestować w elementy używane – przykładem mogą być części serwisowe, które zawsze powinny być fabrycznie nowe. Są to m.in. tarcze i klocki hamulcowe, paski, filtry itp.

W przypadku niektórych podzespołów silnikowych lub elektronicznych zakup używanego elementu w dobrym stanie technicznym pozwoli jednak sporo zaoszczędzić, nie ryzykując przy tym, że dany element zaraz ponownie odmówi posłuszeństwa i ulegnie uszkodzeniu. Sprawdzone, ale używane to ekonomicznie uzasadniony wybór w przypadku samochodów kilku-kilkunastoletnich oraz aut starszych, do których znalezienie nowych podzespołów może być już zwyczajnie niemożliwe.