Kupno hulajnogi przeznaczonej do jazdy freestyle wymaga zwrócenia uwagi na kilka kluczowych parametrów, które decydują o tym, czy sprzęt będzie prawidłowo spełniał swe funkcje. W zwykłych hulajnogach rekreacyjnych maksymalne obciążenie określa się, uwzględniając wagę użytkownika. W przypadku sprzętu wyczynowego, zwłaszcza do freestylu, musimy szukać modelu, który sprosta znacznie większym obciążeniom wynikającym ze specyfiki tej dyscypliny. Skoki, dynamiczne zjazdy czy skomplikowane ewolucje połączone z lądowaniem ze znacznych niejednokrotnie wysokości, wymagają wzmocnionych konstrukcji z dobrych materiałów.

Ogólna charakterystyka hulajnóg wyczynowych

Hulajnoga wyczynowa

Hulajnogi wyczynowe do jazdy freestyle muszą być lekkie i wytrzymałe. Ten kompromis osiągnięty zostaje, poprzez użycie w procesie produkcji odpowiednich stopów aluminium. Newralgiczne części najbardziej narażone na obciążenia wykonane są ze stali. Dotyczy to przede wszystkim kółek, które posiadają metalowe rdzenie. Średnica kół wynosi od 100 mm do 125 mm. Podstawą ich bezawaryjnego działania są łożyska. I wyższa wartość w skali łożysk ABEC (1,3, 5,7,9) tym łożysko precyzyjniejsze i dokładniej wykonane. Hulajnogi wyczynowe do jazdy freestyle, dodatkowo charakteryzuje hamulec. Musi on być sprężynowy lub typu FLEX. Cechą charakterystyczną, odróżniającą hulajnogi wyczynowe od rekreacyjnych jest również brak możliwości składania i regulowania wysokości kierownicy. Zazwyczaj hulajnogi wyczynowe do jazdy freestyle wyposażone są w pegi, czyli aluminiowe lub stalowe rurki dokręcane do kółek. Służą do wykonywania tricków w skateparku jak jazda na poręczach czy murkach.

Dobór hulajnogi freestyle

Jak już wspomniano, ponieważ kierownica nie posiada regulacji wysokości, przy wyborze musimy kierować się wzrostem. Kierownica powinna sięgać pachwin lub nieco wyżej. Za wysoka uniemożliwi lub utrudni wykonywanie tricków, a za niska będzie wymuszała nienaturalną przygarbioną pozycje i powodowała ból pleców w trakcie dłuższych sesji. Podest hulajnogi uwzględniać powinien wielkość stopy, aby mieć nad sprzętem swobodną kontrolę. Do jazdy w skateparkach zalecane są krótsze podesty, a jeździe miejskiej dłuższe. Wybór rozmiaru kółek i twardości kółek to sprawa indywidualna. Najczęściej używany rozmiar to kółek to te o średnicy 110 mm. Hulajnogi wyczynowe do jazdy freestyle, nie są tanie w porównaniu do tych rekreacyjnych. Sprzęt dobrej jakości kosztuje od 400 do 700 złotych, ale za modele z najwyższej półki trzeba zapłacić nawet około 1000 złotych. Wszystkie ceny możemy sprawdzić np. na stronie: https://miejskiesporty.pl/pol_m_Hulajnogi_Hulajnoga-wyczynowa-333.html.