Spawarka wykorzystująca technikę MIG MAG, zwana migomatem umożliwia spawanie w osnowie różnych gazów. Charakteryzuje się ona wydajnością, łatwością obsługi i uniwersalnością. Sprawdza się w profesjonalnym warsztacie a także jest dedykowana amatorom majsterkowania.

Zasada działania

Jak działa migomat?Spawanie może odbywać się na dwa sposoby. Metoda MIG wykorzystuje gazy obojętne, natomiast MAG - gazy aktywne. Najczęściej wykorzystywanymi gazami są argon, hel i dwutlenek węgla. Gaz zapewnia jarzenie łuku elektrycznego wokół drutu. Dzięki uniwersalności tej metody możliwe jest spawanie praktycznie wszystkich metali i stopu. Swoją rolę odgrywa również dobry dobór drutu i gazów. Migomaty są dużo bardziej wydajne od spawarek TIG. Wysoka jakość wykonanych spoiw powoduje, że można jej użyć także w widocznych miejscach. Wygoda obsługi w praktycznie każdej pozycji powoduje, że chętnie używają jej mechanicy samochodowi, którzy mają ograniczony dostęp do niektórych elementów. Spawarki MIG MAG znajdują zastosowanie także w robotyzacji, jako automaty lub półautomaty spawalnicze.

Zastosowanie

Jedną z cech spawarek jest ich uniwersalność. Dlatego świetnie sprawdzają się podczas wykonywania prostych prac przydomowych, lecz mogą służyć także jako profesjonalne narzędzie warsztatowe. Za ich pomocą można zespawać rzeczy niewielkich rozmiarów jak i grube warstwy metalu. Pozwala także na wykonanie spawania punktowego, szczególnie w warsztatach samochodowych lub podczas wykonywania napraw narzędzi i maszyn. Automaty spawalnicze znajdują zastosowanie na liniach produkcyjnych.

Czynniki wpływające na jakość spawarki

Przed wyborem odpowiedniego modelu spawarki, warto zapoznać się ofertami rynku. Należy także zapoznać się z parametrami migomatu. Bardzo ważną cechą jest amperaż. Jest to maksymalny prąd spawania. Ten czynnik mówi, jakiego gazu można używać podczas pracy i jaka jest maksymalna grubość warstwy, która może ulec procesowi spawania. Dobra spawarka posiada funkcję regulacji prądu spawania, jednak na to najczęściej patrzą zawodowi spawacze. Amatorskie spawarki nie posiadają tej funkcji ani pulsu, czyli nie można nimi spawać za pomocą prądu pulsacyjnego. Takie rozwiązanie zapewnia idealną jakość wykonanego spawu, ponieważ impuls wyższego natężenia prądu wytwarza kroplę metalu i przenosi ją metodą natryskową na spoinę.

Jak widać, migomaty mają bardzo szerokie zastosowanie: od prostych prac przydomowych do skomplikowanych działań montażowych. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakie roboty będą podejmowane za jego pomocą.