Szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi, jakie znajdziemy w niemal każdym warsztacie i w wielu gospodarstwach domowych. Popularność tego elektronarzędzia wynika przede wszystkim z uniwersalności jego zastosowań. W zależności od tego, w jakie tarcze szlifierskie się zaopatrzymy, przy pomocy szlifierki kątowej możemy zarówno ciąć, jak i szlifować, a nawet polerować wybrane typy powierzchni o różnym poziomie twardości. Przy pomocy odpowiedniej tarczy możemy obrabiać materiały wykonane z metalu, elementy betonowe, z kamienia, ceramikę czy tworzywo sztuczne. W praktyce, szlifierki kątowe najczęściej wykorzystuje się do pracy z twardymi materiałami, głównie z metalem i glazurą.

Jak wybrać odpowiednią tarczę szlifierską?

Podstawą wyboru właściwej tarczy szlifierskiej jest określenie zakresu prac, jakie zamierzamy przy jej pomocy wykonać. Inną konstrukcję będą miały tracze szlifierskie przeznaczone do cięcia metalu, a inną tarcze wykorzystywane do polerowania samochodowej karoserii. Gdy już wiemy, co będziemy robić, pozostaje wybór konkretnego modelu tarczy. W tym przypadku decydującym kryterium będzie średnica. Tarcza szlifierska musi być dostosowana do wielkości szlifierki, przede wszystkim do średnicy otworu montażowego. Zatem zanim zamówisz nową tarczę do realizacji konkretnego rodzaju pracy, wcześniej dokładnie sprawdź, jaka jest średnica używanej przez Ciebie szlifierki kątowej. Założenie na szlifierkę zbyt dużej tarczy szlifierskiej jest zwyczajnie niebezpieczne. Niedopasowana rozmiarem tarcza może odłączyć się od szlifierki w czasie pracy i spowodować ciężkie obrażenie u Ciebie lub u postronnych osób, które akurat przebywały w miejscu prowadzonych prac remontowych-wykończeniowych. [caption id="attachment_7472" align="aligncenter" width="295"] Bosch Tarcza diamentowa. Fot: Elima24[/caption]

Typy tarcz do szlifierek kątowych

Jeśli szukasz tarczy do cięcia konstrukcyjnych elementów metalowych, pierwszym wyborem powinny być tanie, uniwersalne tarcze szlifierskie do cięcia stali i żelaza. Takie tarcze mogą być wykorzystane również do cięcia elementów wykonanych z metali kolorowych, na przykład z aluminium, ale precyzja cięcia z zastosowaniem takiej uniwersalnej tarczy jest w tym przypadku znacznie mniejsza. Przy cięciu aluminium lub miedzi lepszym wyborem będą tarcze z dodatkiem specjalnego metalu ściernego. Jeśli interesuje Cię cięcie betonu lub ceramiki, na przykład glazury, musisz zaopatrzyć się w specjalną tarczę diamentową. Na rynku znajdziesz również profesjonalne tarcze turbo, które gwarantują wysoką precyzję i szybkość cięcia ściśle określonego typu materiałów.