Obecnie nie tylko ludzie młodzi korzystają z telefonów. Jest to także urządzenie bardzo często stosowane przez osoby starsze. Odpowiedni telefon dla osób starszych jest bardzo ważny ponieważ to dzięki niemu mogą one mieć kontakt ze światem. Jednak wbrew pozorom wybór odpowiedniego telefonu nie jest taki prosty. Istnieje kilka bardzo ważnych i istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wybieraniu konkretnego modelu, który sprawdzi się dla seniora.

Wielkość przycisków

TelefonWiększość klasycznych telefonów ma bardzo male przyciski co sprawia, że są one słabo widoczne dla osób starszych. Jest to spowodowane głównie faktem, że producenci dążą do miniaturyzacji telefonów. Jednak jeśli telefon ma służyć osobom starszym to musi mieć duży wyświetlacz i duże przyciski. W tym przypadku mały rozmiar nie ma aż takiego znaczenia. Warto także zwrócić na jakość podświetlenia zarówno przycisków jak i ekranu.

Wyświetlacz

Musi być on czytelny a elementy na nim się znajdujące być dostatecznie widocznymi. Wielkość samego wyświetlacza ma mniejsze znaczenie, istotna jest wielkość czcionek użytych na ekranie. Na szczęście telefony, które projektowane są dla osób starszych mają odpowiednio dobraną wielkość czcionek.

Interfejs

Wybierając odpowiedni model telefonu należy także zwrócić uwagę na prostotę jego obsługi. Skróty, widowiskowość czy też elementy wizualizacji są tak na prawdę w tym przypadku zbędne. Na ekranie głównym powinny być tylko najważniejsze elementy. Dla większości starszych osób nauka obsługi nowego egzemplarza wcale nie jest taka fajna jakby się mogło wydawać.

Bateria i wykonanie

Odpowiednia bateria jest bardzo ważna. Starsze osoby zwykle nie pamiętają o regularnym ładowaniu telefonu, dlatego też jeżeli telefon będzie wytrzymywał tylko 1-2 dni to będzie to stanowczo za krótko. Na szczęście jednak proste modele, nawet jeżeli nie są wyposażone w baterie o dużej pojemności wytrzymują odpowiednią ilość czasu. Bardzo ważne jest także odpowiednie wykonanie telefonu. Niestety starsze osoby mają tendencję do upuszczania telefonu czy też niezbyt delikatnego jego traktowania. Obudowa musi więc być odpowiednio mocna.

Inne funkcje

Jeśli chodzi o telefon dla osób starszych to powinien posiadać funkcję alarmową. Jest to funkcja, która po naciśnięciu jednego przycisku zawiadomi o  niebezpieczeństwie zarówno pogotowie oraz kogoś bliskiego. Przydaje się także latarka. Z całą pewnością nie będą potrzebne funkcje internetu czy zaawansowane funkcje aparatu.

Warto także zwrócić na ogólną jakość wykonania czy też cenę. Jak widać kwestii, na które należy zwrócić uwagę wybierając telefon dla seniora jest całkiem sporo. Warto wybierać mądrze.