Góry to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Śmiało można powiedzieć, że Polacy uwielbiają wypady w góry. Ważne jest jednak, aby do takiego wypadu odpowiednio się przygotować. Istotny jest tu ubiór, buty i sprzęt. To jednak nie wszystko, zwłaszcza jeśli wypad w góry planuje się na okres jesieni czy zimy. O tej porze roku bardzo przydatny z pewnością będzie dobrej jakości termos. Dzięki niemu podczas wędrówki wypić będzie można gorącą herbatę lub kawę oraz zjeść ciepły posiłek. Na rynku dostępne są różne rodzaje termosów. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Rodzaje termosów

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje termosów. Ogólnie podzielić można je na trzy rodzaje. Pierwszym są termosy do napojów. To najpowszechniejszy rodzaj termosu. Idealnie sprawdzi się do tego, aby zabrać w nich w góry ciepłą herbatę lub kawę. Najczęściej nakrętka w takim termosie pełni także funkcję kubka. Drugim rodzajem termosów są termosy na żywność. W przeciwieństwie do termosów na napoje, te są znacznie niższe i szersze. Można w nich przechowywać każdy rodzaj ciepłego posiłku. Jeśli chodzi o termosy obiadowe, to warto zwrócić uwagę na Stanley termosy. Trzecim rodzajem termosów są tzw. kubki termiczne. Są znacznie mniejsze, a tym samym poręczniejsze. Jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku krótkiego wypadu w góry.

Na co zwrócić uwagę wybierając termos?

Wybierając termos na wypad w góry, uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Po pierwsze, jest to z pewnością pojemność. Zwykle termosy dostępne są w pojemności 0,5, 0,7 i 1 litra. Im dłuższe wędrówki się planuje, tym większa powinna być pojemność termosu. W przypadku wypadu w góry warto sięgnąć po termos litrowy. Drugim parametrem jest długość utrzymywania ciepła. Jest to oczywiście ogromnie ważne. Nikt w końcu nie chce, aby już w połowie wędrówki napój bądź posiłek w termosie był już zimny. Dlatego istotne jest, aby wybierać produkty cenionych producentów. Przykładem mogą być wspomniane już Stanley termosy dostępne na https://www.frankherbert.pl/firm-pol-1225747311-Stanley.html. Trzecim elementem jest materiał, z którego termos został wykonany. Ważne jest, aby był to materiał nie tylko trwały, ale i bezpieczny. Nie powinien zawierać w swoim składzie żadnych substancji szkodliwych.

Jaki termos sprawdzi się podczas wypadu w góry?Jak właściwie korzystać z termosu?

Wybór termosu to jedno, ważne jest również, aby prawidłowo z niego korzystać. Przed wlaniem właściwego napoju, wcześniej termos zalać należy wrzątkiem. Po kilku minutach wrzątek powinien być wylany i dopiero wówczas wlać należy właściwy napój. Dzięki temu zabiegowi termos znacznie efektywniej utrzymywać będzie ciepło. Po zakończeniu wędrówki i wypiciu zawartości termos zależy zawsze dokładnie umyć. Wspomniane Stanley termosy są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.