Zegary pełniły do niedawna wyłącznie funkcje praktyczne, obecnie dobrze dobrany model w zależności od pomieszczenia stanowi ciekawą aranżację wnętrz. Pokój dziecięcy, salon, gabinet biurowy to najczęstsze miejsca, w których zamieszcza się takie urządzenia. W jaki sposób dokonać najlepszego wyboru? To proste, w pierwszej kolejności należy sprecyzować typ zegara. Następnie  wypada zastanowić się, w jakim wzornictwie dany zegar będzie pasował do wybranej przestrzeni. Odpowiadając na te wcześniejsze założenia w intuicyjny sposób uda nam się wybrać najlepsze rozwiązanie.

Rodzaje zegarów

Mając na myśli zegar ścienny można wyróżnić różne typy. Do najbardziej znanych zalicza się zegary mechaniczne, kwarcowe oraz elektroniczne, zwane inaczej cyfrowymi. W przypadku tych pierwszych wskazówka jest wprawiona w ruch, dzięki mechanizmowi kuł zębatych, wahadło lub balans pełni funkcję regulatora chodu. Zegary kwarcowe natomiast opierają swoje działanie na krysztale kwarcu, który pod wpływem prądu drga z określoną częstotliwością, odmierzając w ten sposób czas. Z kolei zegary cyfrowe wskazują czas na ekranie LCD, zliczając z daną częstotliwością impulsy z generatora wzorcowego. W zależności od indywidualnych preferencji można dobrać zegar ścienny w starym stylu lub zdecydować się na nieco nowszy wariant technologiczny.

Różnorodne wzornictwo

Jaki zegar ścienny wybrać?Komponowanie się z konkretnym stylem oraz wnętrzem to niezwykle ważna cecha, którą powinien spełniać zegar ścienny.  Klasycznie urządzone wnętrza będą wspaniale komponować się z zegarami w tradycyjnym stylu. Drewniane modele wraz z wahadłem, nawiązujące wzornictwem do antyków, to idealna odpowiedź na styl retro. Natomiast nowoczesny design wymaga, by zastosować w nim pewnych niekonwencjonalnych rozwiązań, nie dziwi więc fakt, że zegar z wyświetlaczem LCD, oferujący masę dodatkowych funkcji pozwoli uzupełnić końcowe wrażenie. Co w przypadku pomieszczeń o charakterze industrialnym? W tym przypadku zegar powinien wyróżniać się ciekawą formą, oryginalnym designem. Modele bez tarczy lub te imitujące koła zębate powinny w pełni wkomponować się w stylistykę industrialną. 

Podsumowując, wybór odpowiedniego zegara ściennego opiera się przede wszystkim na wyborze jego stylistyki oraz typu. Nowoczesne, cyfrowe modele świetnie sprawdzą się w nowoczesnych przestrzeniach, natomiast drewniane zegary wahadłowe staną się alternatywą dla wnętrza w stylu retro, które wymaga wysokiej jakości oraz nawiązania do tradycyjnych form. Właściwy wybór oznacza harmonię między zegarem a konkretnym pomieszczeniem, w którym się znajdzie.