Dla wielu osób, dla których codzienne sprzątanie było udręką, wybawieniem stał się robot sprzątający. Urządzenia tego typu pojawiły się jakiś czas temu na rynku i szybko zdobyły ogromną popularność. Przede wszystkim pozwalają one na to, żeby skutecznie i bez ingerencji użytkownika dokładnie wysprzątać całe mieszkanie. Nie bez powodu nazywa się je robotami, gdyż działają w pełni automatycznie, w oparciu o zaawansowane algorytmy, system czujników i zaprogramowane cykle sprzątania.

Zasada działania robotów sprzątających

Robot sprzątającyTypowy robot sprzątający składa się z dwóch części to znaczy modułu roboczego oraz bazy. Moduł roboczy posiada najczęściej okrągły kształt, dzięki czemu może łatwo wjeżdżać w różne miejsca, zapewniając dużą dokładność sprzątania. W module tym znajduje się także mechanizm czyszczący, który może być bardzo różny zależnie od modelu. Najprostsze z nich wyposażone są jedynie w zwykłe szczotki, zbierające zanieczyszczenia z twardej podłogi, dywanów czy wykładzin. Bardziej zaawansowane roboty sprzątające posiadają zbiorniki na wodę i systemy parowe, dzięki czemu ich skuteczność jest znacznie większa. Z kolei baza służy przede wszystkim do tego, żeby urządzenie mogło się naładować po skończonej pracy. Bazę najczęściej umieszcza się w łatwo dostępnym miejscu, z możliwością podłączenia do sieci elektrycznej. Urządzenie podczas swojej pracy wykorzystuje system czujników, dzięki którym może się bez problemów poruszać po całym wnętrzu. Sterowane jest przy pomocy specjalnych algorytmów, opracowanych przez producenta.

Czy warto kupić robot sprzątający?

Mimo że ceny robotów sprzątających cały czas maleją to nadal nie są to najtańsze urządzenia. Już za kilkaset złotych można kupić przyzwoity sprzęt, na stronie: http://superrobot.com.pl/. Niemniej jednak, jeśli ktoś będzie chciał wydać dwa tysiące, to na pewno także znajdzie jakiś model dla siebie. Jednak za tę kwotę otrzymuje się skuteczne, wydajne i co najważniejsze praktycznie bezobsługowe urządzenie, które dobrze wybrane posłuży wiele lat. To, czym się przede wszystkim będzie charakteryzował robot sprzątający, to automatyczna praca, bez konieczności ingerencji użytkownika. Jego rola ogranicza się jedynie do podłączenia bazy do prądu i ustawienia programu sprzątania, a całą resztę przejmie już robot. Sam się włączy o odpowiedniej porze, sam przejedzie po całym mieszkaniu, a na koniec wróci do bazy, żeby się naładować przed następnym cyklem. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest także brak kabli, które nie będą się plątały pod nogami w najmniej oczekiwanym momencie. Nowoczesne roboty sprzątające są wyposażone w wydajne filtry, dzięki czemu zapewniają dużą czystość po sprzątaniu.