Standardowe filtry oczyszczają powietrze, które dostarczane jest do silnika. Takie samo zadanie spełniają sportowe filtry powietrza. Dodatkowo zapewniają one odpowiednie ciśnienie w układzie dolotowym. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, czy montaż sportowych filtrów powietrza ma sens. Czy jest to rozwiązanie rzeczywiście lepsze w porównaniu ze standardowymi filtrami?

Rodzaje filtrów sportowych filtrów powietrza

Dziś na rynku dostępne są różne modele i typy sportowych filtrów powietrza. Oznacza to możliwość wyboru takiego filtra, który idealnie dopasowany będzie do posiadanego modelu samochodu. Wśród tych różnych rodzajów wskazać można w szczególności na dwa. Mowa tu o tzw. wkładce i stożku. Pierwszy rodzaj to filtr sportowy, który montowany jest w miejsce seryjnego filtra, a konkretniej rzecz ujmując w puszkę układu dolotowego. Drugi rodzaj to stożkowy filtr powietrza, który aktualnie jest najpopularniejszym rodzajem sportowego filtra powietrza.

Standardowe a sportowe filtry powietrza - różnice

Czym sportowe filtry powietrza różnią się od tych standardowych? Przede wszystkim produkowane są z innych materiałów. Filtry standardowe to najczęściej produkty papierowe. Z kolei te sportowe wyposażone są we wkład bawełniany lub gąbczasty. Poza tym są dodatkowo nasączane specjalnym olejkiem, który ułatwia przepływ powietrza. Filtry sportowe wzmacniane są dodatkowo stalową siatką. Mówiąc o różnicach między standardowymi filtrami powietrza a tymi sportowymi, wspomnieć trzeba jeszcze o kwestii ich czyszczenia. Filtry sportowe w przeciwieństwie do tych standardowych można normalnie czyścić. Można je po prostu wyprać pod bieżącą wodą z dodatkiem odpowiedniego preparatu czyszczącego.

Zalety montażu sportowego filtra powietrza

Z montażem sportowego filtra powietrza wiąże się przede wszystkim możliwość zwiększenia mocy samochodu w trakcie jazdy. Aby jednak rzeczywiście móc cieszyć się ze wzrostu mocy, warto zadbać jeszcze o dodatkowe elementy. Mowa tu w szczególności o zapewnieniu filtrowi dolotu zimnego powietrza spoza karoserii. Przyda się także dedykowany układ dolotowy w postaci specjalnych rur. Dokonując takich modyfikacji, można być pewnym, że konie mechaniczne pod maską auta dostarczą znacznie więcej mocy. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych kierowców, którzy preferują szybszą i dynamiczną jazdę. Warto jeszcze wspomnieć, że filtry sportowe cechują się znacznie dłuższą żywotnością w porównaniu do tych standardowych. Nie muszą być one tak często wymieniane, a to oznacza dodatkowe oszczędności.