Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych - przede wszystkim ze względu na mnogość powodów, które sprawiają, że ludzie się jej podejmują. Na rowerze jeździ się rekreacyjnie, w celu poprawienia kondycji i utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia lub na przykład w celu dotarcia do pracy czy szkoły. Ten ostatni punkt tyczy się przede wszystkim osób młodych mieszkających na wsi, które nie mają dostępu do autobusów szkolnych czy pociągów oraz pracowników firm usytuowanych w centrach dużych miast - często dojazd na rowerze okazuje się w takim przypadku szybszy niż męczenie się w korkach samochodem.

Potrzeba wygody

bagażniki roweroweJeżdżąc rowerem w dalsze podróże lub nawet korzystając z niego jako z codziennego środka transportu, należy wziąć pod uwagę, że często konieczne będzie przewożenie nim bagażu. Czy będzie to torba z zakupami, książki do biblioteki czy nawet zwykła butelka wody, ciężko poradzić sobie w takiej sytuacji bez bagażnika. Bagażniki rowerowe mają wiele zalet przy zupełnym braku wad. Nie są drogie, można je bez problemu samodzielnie zamontować, jeśli nie zostały fabrycznie przyczepione do rowerów. Występują też w różnych formach, kolorach oraz rozmiarach, co jest źródłem ich niezwykłej różnorodności rynkowej. Zwykle są wykonane z metalowych elementów o podłużnym kształcie. Podstawowym kolorem bagażników rowerowych jest czerń, lecz to również nie reguła. Zdarzają się bagażniki kolorowe, wykonane na przykład z drewna lakierowanego lub plastiku. Zwykle są montowane przy rowerach dziecięcych, by uczynić sport bardziej atrakcyjnym dla dziecka. Są także bagażniki rowerowe przednie w kształcie koszy - są stworzone z myślą o rowerach damskich. Cechuje je przede wszystkim wygodne umiejscowienie i duży udźwig. Ciekawą opcją są także bagażniki rowerowe tylne tworzone na podobieństwo kufrów motocyklowych - duże, niezwykle pojemne, zamykane. Jednak to mało popularna i raczej niezbyt wygodna opcja, przeznaczona raczej dla posiadaczy dużych rowerów, jeżdżących w dalekie trasy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Odpowiednie bagażniki rowerowe są gwarancją bezpieczeństwa rowerzysty oraz przewożonych przez niego na rowerze przedmiotów. Ważna jest dobra przyczepność bagażnika - nie może przemieszczać się podczas ruchu pojazdu. Nie można też zapomnieć o wybraniu odpowiedniej pojemności czy udźwigu bagażnika, by mieścić w nim lub na nim wszystko, co potrzebne. Bagażnik rowerowy może być sporym ułatwieniem - nie można jednak zapomnieć o tym, że przede wszystkim nie ma prawa zagrażać bezpieczeństwu rowerzysty podczas jazdy.