Im większym zasobem wolnej pamięci operacyjnej dysponuje Twój komputer, tym większa wydajność działania uruchomionych na nim aplikacji. Warto pamiętać, że każda aplikacja zapisana na twardym dysku komputera, w momencie jej uruchomienia, trafia właśnie do pamięci operacyjnej. Gdy uruchomisz więcej aplikacji lub korzystasz z programów, które pochłaniają duże ilości pamięci, wtedy pamięć RAM DDR3 lub inny rodzaj pamięci RAM, jaką dysponuje Twój komputer, może okazać się niewystarczająca. Konsekwencją takiej sytuacji jest wolne ładowanie się aplikacji i zauważalne opóźnienia w ich pracy. Łatwo to zaobserwować z poziomu wymagających gier komputerowych, gdzie opóźnienia uniemożliwiają płynną rozgrywkę.

Kiedy kupić nową/dodatkową pamięć do laptopa?

Najlepszym momentem do wymiany starej pamięci na nową lub dokupienia dodatkowego RAM-u, jeśli pozwala na to konstrukcja laptopa, jest moment przejścia ze starszej wersji systemu operacyjnego na nowszą. Dodatkowa pamięć RAM przyda się również wtedy, gdy chcemy zagrać w bardziej wymagającą pod względem graficznym grę komputerową lub gdy zaczynamy korzystać z programów przeznaczonych do obróbki materiałów wideo. Takie aplikacje potrafią pochłonąć nawet największe zasoby pamięci operacyjnej i jeśli zależy nam na wygodzie obsługi takich programów, inwestycja w dodatkowy RAM wydaje się po prostu koniecznością.

Jaki RAM będzie nam potrzebny?

Zanim kupimy nową kość pamięci operacyjnej musimy sprawdzić, jaka jej wersja będzie pasowała do używanego przez nas modelu laptopa. W większość kilkuletnich laptopów będzie to pamięć RAM DDR3 (to popularny standard pamięci, wprowadzony do sprzedaży w 2007 roku). W starszych modelach laptopów będzie to pamięć w standardzie DDR2, a w najnowszych laptopach DDR4. Gdy już wiemy, jakiego rodzaju kość pamięci pasuje do naszego laptopa, pozostaje jeszcze wybór jej pojemności. Zasadniczo im większa pojemność pamięci tym lepiej. Jeśli chodzi o pamięć RAM DDR3, największe dostępne na rynku moduły mają pojemność 8GB. Dwukrotnie większą pojemność mogą mieć kości pamięci w standardzie DDR4.