Stylizacje loftowe to popularny i modny trend wśród realizacji wnętrzarskich. Istotnym elementem industrialnego wnętrza jest oświetlenie. Nie może być zbyt grzeczne i klasyczne, jednocześnie też musi zachować pewnego rodzaju surowość i fabryczność. W jaki sposób oświetlić loftowy salon, łazienkę czy kuchnię? Prostota wnętrza industrialnego pozwala na szerokie wykorzystanie różnego rodzaju lamp, łączenia stylów i zabawy kolorami. Oto kilka propozycji.

Oświetlenie wiszące

Lampy loftowe

Lampy loftowe wiszące to najpopularniejszy i najprostszy w stylizacji sposób oświetlenia. Dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, jeśli planujemy zamontować jeden egzemplarz, np. w kuchni czy łazience. W przypadku większych przestrzeni, takich jak salon czy korytarz - warto połączyć kilka mniejszych i większych modeli lub wybrać produkt wielopunktowy. Lampy loftowe tego typu utrzymane są zazwyczaj w kolorystyce miedzi, srebra, czerni czy bieli, łączą w sobie elementy metalurgiczne, transparentne szkło z drewnem i ozdobnymi żarówkami. Istnieje możliwość zakupu lamp jedno- lub wielopunktowych w formie nowoczesnego żyrandola, składającego się z wiszących na kablach, oplatających drewnianą belkę, punktów świetlnych.

Kinkiety i modele ścienne

W przypadku oświetlenia dodatkowego, warto zwrócić uwagę na lampy loftowe w postaci kinkietów i modeli mocowanych do ściany. W tym przypadku nieco trudniej znaleźć model wpisujący się w klimat loftu, bo to właśnie prosta lampa wisząca jest kwintesencją stylu fabrycznego. Producenci jednak nie dają za wygraną i tworzą interesujące rozwiązania. Jednym z nich są kinkiety w postaci zagiętego, usztywnionego kabla z wiszącą żarówką. Dostępne w wariantach o wyraźnej kolorystyczne dodadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ponadto za interesujące oświetlenie ścienne może posłużyć kinkiet w formie prostej żarówki z białą lub czarną oprawą. Oprócz nowoczesnego charakteru, tego typu oświetlenie może wyglądać również elegancko.

Lampy stojące

We wnętrzu industrialnym nieodzownym elementem jest stojąca lampa loftowa umieszczona na trójnogu, imitująca lampę fotograficzną czy reflektor budowlany. Taki model, oprócz funkcji użytkowej, bez wątpienia pełni również funkcję ozdobną, dodając klimatu każdemu salonowi czy sypialni. Skierowanie strumienia światła na ścianę z surowych cegieł dodatkowo wprowadzi interesujący nastrój. Wśród dostępnych modeli stojących znajdziemy także te imitujące rusztowanie - to odważna dekoracja, do której wykorzystania przyda się wnętrzarskie wyczucie. Klosz lampy wykonany jest z lekkiej, metalowej siatki.